Je to komunita, značka a nadšenci, kteří chtěji pomáhat rozvoji driftů, zvyšovat jeho popularitu, ukazovat a podporovat všechny jezdce, kteří závodí. A když půjdeme konkrétně k tomu, kdo to celé řeší, tak od února 2019 jsem to já, autor tohoto článku – Josef Šíma (kamarádi mi říkají Chose). Možná mě znáte díky mému Youtube, ale kolem driftů a aut se už pohybuju velice dlouho.
Kdo je Josef Chose Šíma?

Je mi 35 let, mám dvě děti (dva kluky 8 a 10 let) a živím se jako produktový návrhář internetových služeb a aplikací. Možná vám ten název zní dost magicky, takže zjednodušeně se dá říci, že jsem IŤák a bývalý programátor 🙂 Přes dvanáct let jsem pracoval ve firmě v Seznam.cz a poslední tři roky mám s kolegou firmu Supro Nivelo.
O auta jsem se začal zajímat až ve svých dvaceti letech, předtím jsem řešil jen počítače a internet 😀 Všechno se zlomilo ve chvíli, kdy jsem si pořídil Mazdu RX-7 FD. To se psal rok 2006 a díky klubu majitelů RX7 jsem se také dostal do velice malé české komunity drifterů, která se u nás teprve rodila. Bylo to pro mě něco úžasného a od té chvíle jsem veděl, že jsem si drifty zamiloval. Začal jsem je pravidelně sledovat, motat se kolem všech akcí a říkal jsem si, že jednou chci také jezdit 🙂

Od kdy se vlastně jezdí drifty v ČR?
Řada lidí si může myslet, že drifty se u nás jezdí relativně krátce, jenže první závody se u nás jezdí už od roku 2005. Ještě předtím se klasicky jezdilo pro zábavu v rámci tzv. track days na Sosnové nebo různě po letištích v ČR.

První soutěž vznikla pod taktovkou Ivana Perneckého, který byl náš první český promotér driftovacích závodů a pod názvem Drift Challenge založil první šampionát. Až později kolem roku 2010 převzal šampionát Aleš Síla, který je promotérem do dnešních dnů a velmi pravděpodobně ho znáte 🙂

Já sám jsem se aktivně začal podílet na propagaci driftů už v právě od roku 2009, kdy jsem začal tvořit první videa ze závodů. Tenkrát jsem to nedával na Youtube, ale na Vimeo, protože “bylo více cool a umělecké”. Youtube byl hlavně o krátkých a vtipných videiích :))) Docela sranda vidět, kam se to za tu dobu posunulo.
V té době jsem také založil tým Dorifto Garage a naivně jsem si představoval, že uděláme závodní driftovací tým a firmu na stavbu drift speciálů. Co vám budu vyprávět, nedopadlo to dobře a po pár letech jsem slušně v tomhle vyfailoval a bylo po srandě 😀
Tenkrát existoval ještě jeden tým, který se jmenoval Interwand Drift Team Bratři Bezouškové a za tímto týmem stál právě Aleš Síla. Aleš později převzal celý šampionát a tým taktéž přestal existovat, ale kluci Bezouškové jezdí do dnes a ti jsou u českých driftů od začátků až do dnešního dne. Ostatně více o historii vám řeknu v jednom z dílů pořadu Driftheads, který jsem nedávno s bratry Bezoušky natáčel.
Tady jsem vám vložil mé první video, které jsem ze závodů vytvořil. Nooo je tam trošku rozdíl v tom, jak to vypadá dnes a jak to vypadalo předtím 😀 V této tvorbě jsem pokračoval jako oficiální tvůrce videií pro CDS po řadu let a vytvořil jsem desítky videií ze všech závodů. Poté jsem pro CDS postavil navrhnul a postavil systém živých přenosů závodů a v poslední době jsem se také podílel na navrhování unikátního online systému pro řízení driftovacích závodů.
Drifty dnes?
K obecnému rozšíření povědomí o driftech určitě pomohl film “The Fast and the Furious: Tokyo Drift”, poté nástup Facebooku a v poslední letech především Instagram.
Jenže drifty tenkrát znalo málo lidí (ostatně i dnes to podle mě stále není ono :)), a tak se každý snažil přidat ruku k dílu a pomoct v propagaci jak dokáže. To nás také dovedlo ke vzniku Driftlife CZ, kdy jsme s kamarády u kávy v jednom podniku na Stodulkách řešili, že by to chtělo fakt něco chtělo udělat, že propagace je málo a je třeba pomoci závodníkům být vidět a tím pádem přitáhnout i sponzory a peníze do tohoto sportu. Nakonec z několika variant padla volba na název Driftlife CZ a tím to celé začalo. První příspěvek na Instagramu se objevil 20. března 2016 a schválně se podívejte, co je za příspěvek 🙂
Z tohoto pohledu je Driftlife vlastně velice mladá značka, která už si toho hodně zkusila, ale ještě víc toho má před sebou. Předtím jsme byli v týmu s Tomášem Bílkem a Filipem Fučíkem, kteří tuto značku založili, já se přidal později, ale dnes už v ní ani jeden aktivně nepůsobí a já pokračuji v nastavené vizi dále.
Budoucnost?
Abych se nezbláznil ze dvou značek, tak značku DriftStore.cz jsem se rozhodl uspat a eshop přesunout přímo pod značku Driftlife.cz. Stejně se to všem pletlo 🙂 Nyní tedy DriftStore.cz už není a je shop.driftlife.cz
Chtěl bych, aby v shopu a na stánku Driftlife CZ na závodech, byl každý aktivní jezdec, který má svůj merch. Aby bylo jedno místo, kam můžete přijít a koupit si cokoliv. A stejně jako merch, tak k Driftlife patří i Drift Taxi, které si na stánku můžete zakoupit a poté si užít jízdu s oblíbeným závodníkem.
Ohledně samotného merche, nevím jak to máte vy, ale kvalita současného merche mi přijde, že je mizerná a moc mě nebaví. Rád bych viděl kvalitnější oblečení i merch samotný. Uvidíme, kam se po této stránce letos posuneme 🙂 Pokud by jste měli zájem o spolupráci, od dodávání merche přes prodej vašich věcí na shopu, tak mi napište. Jsem otevřen novým nápadům 🙂
Možná si můžete myslet, že na provozu eshopu nebo této činnosti se vydělávají velké peníze, ale to zatím nehrozí. Zatím každý rok skočil provoz Driftlife/DriftStore v mírné ztrátě, kterou pokrývám ze svých vlastních peněz. A proč ztráta? Udělali jsme řadu chyb, hodně pokusů, které se nepovedly, ale to už tak bývá. Důležité je se poučit a vydržet. A někdo by se mohl ptát, proč to vůbec dělám, nemám už toho i tak hodně? Protože jsem prostě blázen a mě drift baví, miluju ten sport a chci podporovat jeho rozvoj a samotné jezdce. Ostatně u driftů už jsem od roku 2006 do této doby, což už o něčem vypovídá :))
Nejlepší na tom je to, že pro několik jezdců už to dnes dobře funguje a nákupy merche od fanoušků přináší peníze na jejich bankovní účet. Jsou to zatím malé tisíce za měsíc, ale na závody se hodí každá koruna. Yes!
Chcete se také podílet na rozvoji driftu s Driftlife CZ?
Pokud by jste chtěli pomáhat s propagací driftů u nás, přidat ruku k dílu, tak se nebojte mi napsat. Sám se o všechno starat nemohu a hledám parťáky a partačky pro následující oblasti:
- Umíte anglicky a sledujete zahraniční scénu?
- Baví vás rozhovory nebo psaní článků?
- Jsi hezká holka, co se ráda fotí?
- Lákal by tě prodej merche na závodech?
- Umíš kreslit a navrhovat designy?
- Máte vlastní nápad, co by jste chtěli realizovat?
Pokud vás cokoliv z toho oslovilo, tak se ozvěte na info@driftlife.cz nebo přímo mě.