DMEC: RD4 Riga

Sezóna Drift Masters se překlopila do druhé poloviny. Se čtvrtým závodem soutěž zavítala do litevské Rigy na jednu z nejoblíbenějších tratí jak z pohledů diváků tak i řady jezdců. Na start se tentokrát postavilo 46 závodníků. Pravidelné účastníky DMCE opět doplnilo několik jezdců z Lotyšska a okolních zemí, z nichž největší hvězdou byl ruský závodník Georgy Chivchyan.

Okruh Bikernieku (https://www.driftmasters.gp/)

Kvalifikace

Kvalifikaci opět ovládli závodníci z Irska. S 95 body obsadil první příčku Jack Shanahan, který si tak připsal již 3 vítězství v kvalifikaci v této sezóně. Za ním se pak umístil James Dean s 94 body a třetí pozici bral Connor Shanahan s 92 body. Z českých jezdců si v kvalifikaci vedl nejlépe Marco Zakouřil, který s 83 body obsadil 13 pozici. Na 32. místě se díky zisku 66 bodů podařilo kvalifikovat Michalu Reichertovi.

James Dean (@jordanbutters)

TOP 32

Battly odstartovaly soubojem Michala Reicherta s vítězem kvalifikace Jackem Shanahanem. Reichert bohužel v první jízdě chyboval při stínování a jeho druhý průjezd ovlivnila technická závada na voze. Postup tak připadl Shanahanovi. První velké překvapení se událo v souboji Duana McKeevera a Daniela Brandnera. Průběžný leader šampionátu McKeever chyboval při pronásledování a vedoucího Brandnera téměř vytlačil z trati. Oba se sice dokázali udržet v driftu, ale vítězství bral Brandner. Se soutěží se rozloučil i James Dean, který kvůli technické závadě neodstartoval ani do své vedoucí jízdy a postup tak připadl Maxi Millerovi.

Reichert a J, Shanahan (@michalreichert850)

Dalším český jezdec v závodě Marco Zakouřil stanul proti polskému jezdci Kryzstofu Romanowskému. Oba jezdci sice zvládli své vedoucí jízdy, ale stínování už tak přesné nebylo. Battle se tak opakoval. Zakouřil ale bohužel v chasu chyboval a postup tak bral Romanowský. Přes TOP 32 se nedokázal probojovat Connor Shanahan, kterého překvapil lotyšský závodník Erik Ulass. Podobně dopadl Gregorz Hypki, který narazil také místního závodníka Mihkela Normana Tultse. Jejich první souboj nerozhodl a v opakovaném se Hypki přetočil. Jízdy TOP 32 pak uzavřelo opakování battlu Adama Zalewského s Lotyšem Janisem Jurkou. Zalewský si však dokázal zejména precizním stínováním postit postup dále.

Zalewský a Jurka (@3BMotorsport.lv)

TOP 16

V prvním battlu na sebe narazili Jack Shanahan a Andrius Vasiliauskas. Zkušený litevský závodník Vasiliauskas se ale při pronásledování přetočil, čímž daroval Shanahanovi výhodu, které Ir využil a přesnou jízdou si pohlídal postup mezi nejlepších osm. Ahmad Daham i Torn Arne Kvia ve svých jízdách chybovali a tak se jejich souboj opakoval. V dalších jízdách si vedl o poznání lépe Kvia a bral tak postup. Z dalšího battlu vyšel vítězně Daniel Brandner zejména díky srovnání jeho protivníka Kryzstofa Romanowského.

Daham a Kvia (@nimedia_)

Těsný souboj se pak odehrál mezi Benediktasem Čirbou a Georgym Chivchyanem, ze kterého ale nakonec vyšel vítězně ruský závodník. Výjezdem mimo trať pak ukončil své naděje na postup Max Miller a vítězství tak připadlo Eliasi Hountondjimu. Následoval souboj Martina Richardse a Mihkela Normana Tultse, který opět skončil přetočením tentokrát lotyšského pilota, což znamenalo postup Richardse. Druhý z bratrů Hountondjiů Joe pak bez problému postoupil přes Erika Ulassona. Nejlepších šestnáct uzavřel souboj Adama Zaleského s Maxem Heidrichem. Během poměrně vyrovnané první jízdy přišel ale Heidrich o pravou přední pneumatiku a nebylo mu umožněno jet druhou jízdu, což znamenalo potup Zalewského.

Chivchyana a Čirba (https://www.driftmasters.gp/)

TOP 8

Proti Jacku Shanahanovi se tentokrát na start postavil Torn Arne Kvia. Kvia se svým Nissanem PS13 ale během stínování několikrát chyboval a vítězně z battlu vyšel Shanahan. Jednostranný souboj se následně odehrál mezi Georgy Chivchyanem a Danielem Branderem. Mistr Ruska nedal Rakušanovi šanci zajistil si účast v semifinále.

J. Shanahan a Kvia (@smoky_drift)

V dalším battlu na sebe narazili Martin Richard a Elias Hountondji. Oba piloti nepředvedli zrovna čisté jízdy a souboj se opakoval. V tom pak Richard zvládl přesnější a těsnější stínování, díky čemuž mohl slavit postup. V poslední jízdě se vedle sebe postavili Adam Zalewski a Joe Hountondji. Jednalo se vyrovnaný battle. Zalewski ale předvedl čistější jízdy, díky kterým se po neúspěchu ve Francii a Polsku, kde skončil už v TOP 32, dostal do semifinále.

E. Hountondji a Richards (https://www.driftmasters.gp/)

Semifinále

Semifinále začalo soubojem Jacka Shanahana a Georgy Chivchyana. Oba závodníci ukázali senzační, vyrovnané a těsné jízdy. O postupu Chivchyana do finále nakonec rozhodla drobná chyba Shanahana, který se dostal v jedné zatáčce kolem mimo trať. Následně se na strat postavil Adam Zalewski proti Martinu Richardsovi. Polský pilot ve své vedoucí jízdě Richardsovi ihned ujel. V druhé zatáčce se ale Polák dostal zadním kolem na okraj trati a přišel o pneumatiku. Trať byl sice schopný dokončit, ale nastoupit do druhé jízdy už nemohl. To tak znamenalo postup pro Richardse.

J. Shanahan a Chivchyana (https://www.driftmasters.gp/)

Finále

V souboji o třetí místo se proti sobě postavili Jack Shanahan a Adam Zalewski oba jedoucí na Toyotě GT86. Tato dvojice naplnila očekávání senzačního souboje a po vyrovnaných jízdách došlo na opakovaný battle. V tom ale polský závodník chyboval při stínování a Shanahan si následným přesným a těsným pronásledováním pojistil celkové 3. místo.

J. Shanahan a Zalewski (https://www.driftmasters.gp/)

Ve finále se pak představila dvojice, kterou asi nikdo netipoval. Martin Richards na Skylinu R32 vyzval Georgy Chivchyana se Sylvií S15. Britský závodník se v první jízdě dokázal za cenu přesné stopy udržet těsně za rychle jedoucím Chivchyanem. V druhé jízdě pak ruský mistr velice přesně a plynule stínovat jízdu Richardse. V poslední zatáčce se ale Chivchyana dopustil velké chyby, která vedla ke korekci a srovnání. Vítězství tak jasně připadlo Martinu Richardsovi a ten tak se stal prvním pilotem z Velké Británie, který vyhrál závod v DMCE.

Richards a Chivchyana (@martindriftrichards)
(zleva) Chivchyana, Richards a Shanahan (https://www.driftmasters.gp/)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. McKeever – 266 bodů
2. J. Shanahan – 223 bodů
3. Dean – 220 bodů
4. Richards – 211 bodů
5. Kvia – 181 bodů

23. Reichert – 76 bodů
27. Zakouřil – 72 bodů
Kompletní pořadí na zde.

Záznam závodu na RedBull TV a Facebooku (Kvalifikace/TOP 32/TOP 16).

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.