DMEC: Nováčci v sezóně 2019

Z letošních 45 jezdců účastnící se Drift Master European Championship to bude pro 11 z nich úplně první sezóna. V DMEC to budou sice nováčci, ale obvykle se jedná o jedny z nejlepších jezdců ve své zemi a často i se zkušenostmi z jiných mezinárodních soutěží. Přesto soutěžení v DMCE představuje výzvu a bude určitě zajímavé sledovat, jak si tito jezdci povedou proti převážně evropské elitě. Pojďme si je krátce přiblížit, podívat se na jejich úspěchy a závodní techniku.

Juan Antonio Perez Aparicio

Tomuto Španělovi se minulém roce podařilo stát mistrem driftu ve Španělsku v kategorii SEMIPRO a zároveň obsadil celkové 3. místo v kategorii PRO. Jeho největším úspěchem ze zahraničních soutěží je 1. místo v třetím podniku driftu na horských silnicích King of Tounge 2018. Závodí se speciálem Nissan Siliva S13 osazeným motorem 2JZ.

(foto: @montoriruben)

Benjamin Boulbes

Jeden z francouzských nejlepších závodníků. V letech 2018 a 2017 vyhrál francouzský šampionát a v letošní sezóně toho šampionátu se mu už podařilo skončit druhý v prvním závodě. Ze zahraničních soutěží vyhrál sérii závodů King of Tounge 2018 a účastnil se závodů sérií King of Europe, King of France a King of Italy. Jezdí s vozem BMW M3 E93 s motorem V8 LSX 376C.I.

(foto: @whipplesuperchargers)

Jakub Król

Tohoto polského jezdce jsme mohli v minulosti vidět i na závodech CDS. V posledních letech soutěžil v polském Drift Open Heroes 2017 a 2018 a zároveň v polském mistrovství driftu. Závodí s vozem BMW E46 stylizovaným jako komiksový Hulk. Ten je vybaveným motorem LS427 poskytující výkon přes 700 koní.

(foto: @rafalkurekfotografia)

Marko Zakouřil

Tohoto jezdce asi není potřeba představovat. Mimo to, že se jedná o čtyřnásobného mitra ČR, jedná se i o šampióna King of Europe za rok 2018 a zúčastnil se FIA Intercontinental Drifting Cupu 2018 v Tokiu. Závodí se svým staronovým BMW E39 případně nasadí nové BMW M2 „Smokemachine“.

(foto: @geosdriftteam)

Paul Smith

Jeden z nejdéle aktivních britských jezdců závodící od roku 2005. Soutěží za tým Japspeed, pod kterým jezdí další 3 britští drifteři. V roce 2012 vyhrál britský šampionát a v minulé sezóně se mu v tomto šampionátu podařilo obsadit 7 místo. Mimo to se účastnil irského šampionátu a závodů série King of Europe. Závodí s Toyotou GT86 s motorem 2JZ.

(foto: @japspeed)

Laurent Cousine

Jeden z dalších vrcholových francouzských jezdců závodící od roku 2010. Ve francouzském šampionátu 2018 obsadil 3. místo, v roce 2017 pak 2.místo a v roce 2012 ho vyhrál. Získal taky licenci na závodění ve Formula D a zkušenost má se závody v sérii King of Europe a King of France. Řídí automobil BMW M3 E46 s motorem S54 3,2l.

(foto: drift.fr)

Norbert Zamecz

Tohoto maďarského závodníka jste mohli vidět např. minulý rok na podzim na závodě CDS v Brně. Závodí od roku 2013. Minulý rok se mu podařilo v maďarském šampionátu obsadit 2. místo, díky čemuž získal licenci do DMEC. Z mezinárodních závodů se zúčastnil série King of Tounge. Na novou sezónu připravuje svůj Nissan S13, do kterého nově dává motor 2JZ.

(foto: @zamecznorbert)

Martin Richards

Britský závodník soutěžící od roku 2012. V minulé sezóně britského šampionátu obsadil celkové druhé místo. S mezinárodními závody získal zkušenost díky soutěži Drift Allstars. Jeho soutěžním speciálem je Nissan Skyline R32 osazený motorem 1,5JZ.

(foto: @thebritishdriftchampionship)

Max Miller

Zakladatel a president ukrajinské driftové federace, který se stará o pořádání driftových závodů na Ukrajině. Zároveň rozhodčí s mezinárodní akreditací, jenž má zkušenosti z řady velkých světových podniků. Pravidelně se účastní různých závodů po Evropě a je výherce European East Championship 2018. Na sezónu DMEC staví závodní vůz na základech BMW F82.

(foto: @whoismiller)

Phil Morrison

Další jezdec z Velké Británie s více jak desetiletou závodní zkušeností. Zároveň se jedná i o spoluvlastníka firmy Driftwoks specializující se na prodej dílů pro drifty. Pravidelně soutěží v britském šampionátu, který v roce 2010 vyhrál, také je výhercem série D1 Great Britain z roku 2006 a účastnil se i dřívějších ročníků DMEC. Závodí se speciálem postaveným na základech legendární Toyoty AE86 s pohonnou jednotkou v podobě motoru LSX a jako tréninkový vůz mu slouží Nissan Silvia S15 s motorem SR20DET.

(foto: @philmorrisondw)

Axel Francouis

A uzavřeme to dalším francouzským jezdcem. Do aktivního závodění vstoupil v roce 2016 a hned se mu podařilo získat celkové 6. místo ve francouzském šampionátu. V dalších letech obsadil druhé místo v šampionátu King of France 2017 a 2018. Dále se mu podařilo získat třetí místo v King of Europe 2018 a King of Tounge 2018. Závodí s automobilem Toyota GT86 s motorem V8 1UZFE o výkonu 600hp.

(foto: @CFDRFT)

První závod DMCE se pojede kousek od našich hranic, konkrétně v Rakousku 18. a 19. května na okruhu PS Racing Center ve městě Greinbach.

Tým Driftlife se na tento závod jede podívat osobně, protože chceme podpořit naše české borce! Pojedete také?

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.