DMEC: RD2 Francie

Pár dnů nám zbývá do začátku už třetího kola seriálu Drift Masters. Pojďme si proto zrekapitulovat poslední závod, který se tentokrát odehrál ve Francii. Na závodní okruh ve městě Croix En Ternois dorazila kompletní evropská špička doplněna o několik místních jezdců, kteří o den dříve bojovali v podniku mistrovství Francie.

Kvalifikace

Kvalifikaci ovládl James Dean se ziskem 97 bodů, druhé místo s 93 body připadlo dalšímu Irskému jezdci Jacku Shanahanovi a o bod méně získal Juha Rintanen. Z 32. místa se pak podařilo do dalšího kola postoupit Michalu Reichertovi, který byl z důvodu absence Marca Zakouřila tentokrát jediným českým zástupce. Do soubojů se také dostal slovenský jezdec Roman Kolesár, který se ziskem 60 bodů obsadil 31. pozici.

(https://www.driftmasters.gp/)

Nejlepších 32 jezdců

Závodu bohužel moc nepřálo počasí a již ráno před kvalifikací přešla nad okruhem první dešťová přeháňka. Další dešťové kapky se začaly snášet právě během začátku soubojů TOP 32. To začalo battlem Jamese Deana s Michalem Reichertem, kteří se setkali již v prvním závodě v Rakousku. Reichert dokázal v první jízdě přesně stínovat jízdu Deana, bohužel Irský závodník se Reichertovi hned od začátku utrhl a do poslední zatáčky si držel velký rozestup. Pří stínování jel Dean hodně opatrně a nejistě, čehož Reichert využil a v průběhu jízdy dokázal Deanovi postupně ujet. Jako postupujícího nakonec rozhodčí zvolili Jamese Deana.

Zalewski a Čirba (@krispipixx)

Déšť však rychle přešel a během soubojů začala trať vysychat, což znatelně ovlivnilo výkony řady jezdců. Dále se tak nepodařilo probojovat například ani jednomu z francouzských jezdců nebo mistrovi DMEC 2017 Adamu Zalewskémum, který nastoupil do souboje proti Benediktasu Čirbovi. Ten polskému závodníkovi hned při nástřelu ujel a vytvořit si značný náskok a
zároveň se Zalewskému během pronásledování nedařilo přesně držet ani stopu. Čirba následně přidal přesné a těsné stínování a oplatil tak Zalewskému prohru z minulého závodu.

TOP 16

Jak proměnlivé podmínky na trati šlo vidět na výkonu většiny jezdců. Nejvíce pak v battlu Martina Richardse s Grzegorzem Hypkim. V prvním jízdě vedoucí Hypki najel do druhé zatáčky v příliš vysoké rychlosti a vyjel úplně mimo trať. Do druhé jízdy tak Richards nastupoval s velkou výhodou, ale v té samé zatáčce chyboval stejným způsobem, kdy před vyjetím mimo trať ho zachránila veliká korekce. Souboj se tak opakoval. Vedoucí polský jezdec tentokrát už nechyboval, ale za ním jedoucí Richards nepředvedl zrovna hladký průjezd. Po výměně rolí dokázal britský jezdec Hypkimu mírně ujet, ale to už nedokázalo vynahradit chyby z předešlé jízdy.

Hypki a Richards (@krispipixx)

Velká osmička

Vrcholným soubojem nejlepších osmi byl battle Jamese Deana a Duana McKeevera. Oba jezdci se již potkali ve finále prvního závodu, ze kterého vyšel vítězně McKeever. Dean začínající jako vedoucí jezdec a i navzdory složitým podmínkám na trati předvedl téměř dokonalý průjezd. McKeever tak musel provést řadu korekcí, aby se dokázal celou dobu držet nalepený těsně za vozem Deana. V druhé jízdě pak McKeever doslova vystřelil ze stratu a dokázal si před Deanem vytvořit značný náskok, který se ale Deanovi podařilo v průběhu trati postupně stáhnout.

Dean a McKeever (@Cedric37PIX)

Následovalo tak opakování. V první jízdě si McKeever opět dokázal pohlídat Deana, ne tak těsným ale zato plynulejším stínováním. Po výměně rolí se snažil Dean držet co nejblíže McKeevra, avšak hned v první zatáčce zvolil příliš širokou stopu a ztratil cenné metry. Ve snaze se přiblížit na zpět se dostal až téměř do kolize s McKeeverem. Ta se mu podařila odvrátit velice prudkým zabržděním, které překvapivě neskončilo přetočením. Po těchto jízdách už měli rozhodčí jasno a po druhé za sebou postoupil Duane McKeever přes Jamese Deana.

Téměř Irské semifinále

Prvním semifinále se odehrálo mezi dvě irskými závodníky Duanem McKeevrem a Conorem Shanahanem. Shanahan, jediný závodník který dokázal McKeevera porazit v loňském ročníku Irského šampionátu, začal rychlou vedoucí jízdou. McKeever ale dokázal zůstat těsně vedle dveří Shanahana po celou dobu pronásledování. V druhé jízdě se McKeeverovi podařilo opět na začátku trochu ujet a získat mírný náskok. Ten se snažil Shanahan dotáhnout, ale před koncem trati musel kvůli rozbité ruční brzdě drift ukončit.

Rintanen a C. Shanahan (@Cedric37PIX)

V následujícím battlu pak nastoupil další irský jezdec Jack Shanahan proti Finu Juhovi Rintanenovi. Shanahan začal hladkou vedoucí jízdou. Tu ale dokázal Rintanen přesně kopírovat a držet se celou dobu ve stejné vzdálenosti od Shanahana. Finský pilot pak předvedl velice agresivní vedoucí jízdu, díky které si z počátku vybudoval malý náskok. Shanahan byl však schopný se v průběhu trati dotáhnout a zároveň přesně kopírovat jízdu Rintanena, čím si zajistil další Irský pilot postup do finále.

Finále

Souboj o třetí místo začal Connor Shanahan velice agresivním pronásledováním Rintanena. Neustále se tak tlačil na vůz Fina, ale zároveň se dopouštěl řady korekcí. Že tento teprve šestnáctiletý jezdec patři mezi elitu předvedl ve druhé jízdě, kdy Rintanenovi díky velice rychlé iniciaci ujel. Finský pilot sice dokázal přesně stínovat jeho jízdu, ale přiblížit se dokázal až v poslední zatáčce. Po dlouhém rozhodování připadlo třetí místo v poměru 2:1 Rintanenovi.

McKeever a J. Shanahan (@krispipixx)

Čistě irské finále. Jack Shanahan začal v pozici vedoucího jezdce a dal McKeeverovi pořádně zabrat. Ten musel ve snaze udržet se co nejblíže Shanahanovi provést několik korekcí a obětoval přesnou stopu. Po výměně rolí předvedl McKeever to samé co dělal celý den. Hned od startu vyrazil s až neskutečnou rychlostí, ihned si vybudoval náskok a stínující Shanahan se už jen marně snažil obrovský rozestup dotáhnout. McKeever tak tímto druhým vítězstvím v řadě potvrdil, že je jasným favoritem na zisk celkového titulu.

(zleva) J. Shanahan, McKeever a Rintanen (https://www.driftmasters.gp/)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. McKeever – 208 bodů
2. Dean – 142 bodů
3. J. Shanahan – 127 bodů

21. Zakouřil – 52 bodů
28. Reichert – 38 bodů
Kompletní pořadí na zde.

Záznam kvalifikace na Redbull TV a Facebooku. Záznam TOP 32 na Redbull TV a Facebooku. Záznam TOP 16 na Redbull TV a Facebooku.

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.