DMEC: RD3 Polsko - Stadión Płock

Téměř zaplněné tribuny fotbalového stadiónu v Płocku přivítaly 32 nejlepších jezdců. A už i první battle nabídl velké překvapení. Výherce kvalifikace a jeden z favoritů Jack Shanahan vyvíjel při stínování nováčka z Maďarska Norberta Zamecka, zbytečně velký tlak. Ten vyvrcholil kolizí na jejímž základě postoupil dále Zamec. Velký souboj se pak odehrál mezi mladým polským talentem Adamem Zalewským a polskou legendou
Pawłem Trelou. Po dvojici velice vyrovnaných jízd došlo na opakovaný souboj ze kterého vyšel vítězně Trela. Příliš širokým nástřelem poslal svůj vůz do zdi Stephen Biagioni při stínování Daniela Brandnera. Ahmada Dahama, Evera Haskasapa nebo Krzysztofa Romanowského pak zužovaly technické problémy kvůli kterým museli odstoupit.

Zalewski a Trela (@alexludebb9)

Jediný český závodník v soutěži Michal Reichert tentokrát narazil na Duana McKeevera. Oba jezdci do souboje nenastupovali za ideálních podmínek. McKeevera trápily problémy s těsněním hlavy motoru a celkovou teplotou motoru. Reichert měl hodinu před stratem tvrdý střet s Mattem Carterem a betonovou zdí, což mělo za následek poškození zejména zadního zavěšení kol. Přesto se oba jezdi dokázali postavit na start a zajet v závislosti na podmínkách velice hezký souboj, ze kterého vzešel vítězně McKeever.

McKeever a Reichert (@alexludebb9)

TOP 16

Ani mezi nejlepšími šestnácti se některým jezdcům nevyhnuly technické problém a odstoupit tak museli Norbert Zamecz a Martin Richards. Zajímavý souboj pak svedl Benediktasem Čirbou s Grzegorz Hypki. Čirba v první jízdě předvedl těsné stínování. V poslední zatáčce však neodhadl rychlost svého vozu a narazil do zdi pneumatik. Už to vypadalo jako jasný konec pro Čirbu. Ten se ale se svým vozem po chvíli rozjel a postavil se na start vedle nevěřícně koukajícího Hypkiho. Polský jezdec si pak aktivním ale bezpečným stínováním pojistil postup mezi nejlepších osm.

Benediktas Čirba (@driftmasters.gp)

Dále se nepodařilo probojovat v této sezóně zatím neporaženému Duanu McKeeverovi. V souboji nestačil na rychlou vedoucí jízdu Pawła Trely, která společně s velice agresivním stínováním znamenala postup polského závodníka. Jeden z nejnapínavějších soubojů se očekával mezi dvojicí Piotr Wiecek a Connor Shanahan. Irskému pilotovi, který zde v minulé sezóně vyhrál, se ale při zahřívání gum uvolnilo zavěšení výfuku. Ten tak zůstal položený přímo na asfaltu pod autem a jelikož v DMEC není žádná možnost vzít si čas na opravu, tak bohužel k souboji nedošlo a Wiecek postoupil přímo.

Posledních osm

Bohužel i v TOP 8 dokázala zradit technika dalšího jezdce. Tentokrát se bez dokončení souboje musel se soutěží rozloučit Torn Arne Kvia, díky čemuž se do semifinále posunul Grzegorz Hypki. Souboje nejlepších osmi si pro sebe ukradli Paweł Borkowski a James Dean. Jejich vedoucí stopy byly téměř dokonalé, při stínování si pak nenechali ani centimetr prostoru navíc a předváděli přesně to co chtěla celá aréna v Plocku vidět. Bylo hned jasné že první souboj nerozhodne a battle se opakoval. A zase, znova jak přes kopírák Dean i Borkowski dokázali zajet úžasné vedoucí jízdy a navzájem si oplatit precizní stínování, ke kterému ale polský jezdec dokázal přidat ještě agresivnější styl. Díky tomu ho následně rozhodčí, po dlouhém rozhodování, poslali do semifinále.

Dean a Borkowski (@mishka_s10i_photography)

Semifinále

V prvním battlu semifinále nastoupil nováček z Německa Max Heidrich proti Piotru Wiecekovi. Německý pilot se snažil s Wiecekem držet krok, ale byl to jednostranný souboj. Při vedení nedal polský závodník Heidrichovi šanci a ten ve snaze se přiblížit skončil v hodinách. Po změně rolí sice Heidrich předvedl solidní vedoucí jízdu, ale Wiecek ji dokázal bez problému přesně stínovat, díky čemuž si rodák z Płocku zajistil postup do finále.

Wiecek a Heidrich (@dmitriykachurenko)

Druhé semifinále už nabídlo vyrovnanější souboj, kdy se proti sobě postavili Paweł Borkowski a Grzegorz Hypki. Borkowski se při stínování vrhl do souboje ve stejném stylu jako proti Deanovi, ale v tomto případě jeho pronásledování až tak čisté nebylo. Do druhé jízdy tak nastupoval Hypki se slušnou šancí na postup do finále. Borkowski ale předvedl velice rychlý průjezd, kdy si hned od začátku vybudoval náskok před Hypkim, kterému se už nepodařilo zpět dotáhnout. Borkowski tak jednoznačně postoupil do finále.

Finále

V battlu o třetí místo začínal Grzegorz Hypki jako vedoucí jezdec. Maxu Heidrichovi se tentokrát dařilo slušně držet krok se zkušeným polákem až do vracečky. V té zvolil příliš širokou stopu, zavadil zadním kolem o okraj trati a úplně se srovnal. S touto výhodou si Hypki v další jízdě klidným a přesným stínováním pojistil pódiové umístění.

Borkowski a Wiecek (@driftmasters.gp)

Čistě polské finále. Všechny tři první místa už zaručeně v rukou polských závodníku. To nejlepší co si všichni fanoušci z Polska asi mohli přát.
Paweł Borkowski začal opět velice agresivně, kdy už od první zatáčky klepal kolem na dveře Piotra Wieceka. Pilot z Formule D si však dokázal vytvořit trochu prostoru, ale Borkowski se ho i tak držel a přesně kopíroval Wiecekovu stopu. Po změně rolí pak Wiecek až neuvěřitelně těsně stínoval, kdy ani při přehozech nedal Borkowskému moc prostoru a vozy tak několikrát dělilo jen pár centimetrů. Cenou za to ale byla přesnost. Wiecek se často držel mimo stopu vedoucího Borkowského a díky tomuto nejspíše nakonec připadlo první místo Borkowskému. Ten tak jako nasazený pilot neúčastnící se šampionátu DMEC úplně ovládl celý večer.

(zleva) Wiecek, Borkowský a Hypki (@driftmasters.gp)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. McKeever – 245 bodů
2. Dean – 197 bodů
3. J. Shanahan – 151 bodů

26. Reichert – 57 bodů
31. Zakouřil – 52 bodů
Kompletní pořadí na zde.

Záznam závodu na RedBull TV a Facebooku (TOP 32/TOP 16).

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.