DMEC: RD5 Ferropolis

Již předposlední kolo evropského šampionátu DMEC se odehrálo v Německu, v areálu důlního muzea Ferropolis, které tak dodalo celému závodu jedinečnou atmosféru.

Okruh Ferropolis (https://www.driftmasters.gp/)

Kvalifikace

Kvalifikace byla velmi vyrovnaná a většině jezdců se dařilo předvádět vysoko hodnocené průjezdy. Pro umístění v první polovině startovního pole tak bylo potřeba získat 87 bodů. Vítězem kvalifikace se stal James Dean, který za svůj průjezd obdržel těžko uvěřitelných 99 bodů. Druhé a třetí místo brali Jack Shannahan a Torn Arne Kvia, kteří shodně získali 93 bodů. Dařilo se i českým jezdců. Marco Zakouřil si za svou jízdu odnesl 89 bodů, což ve výsledku znamenalo 12. pozici. Michael Reichert pak obsadil 16. místo se ziskem 87 bodů. Probojovat do závodu se podařilo i Slováku Romanu Kolesárovi, kterému s 78 body připadla 29. pozice.

Michal Reichert (https://www.driftmasters.gp/)

TOP 32

Battly začaly soubojem mezi Jamesem Deanem a Maxem Millerem. Ukrajinský jezdec dokázal s Deanem svést poměrně vyrovnaný souboj, ale ve výsledku bral vítězství Ir. Následovat měl souboj mezi Michalem Reichertem a Juhou Pöytälaaksem. Bohužel na startu se objevila pouze BMW E92 finského závodníka, jelikož Reichert musel kvůli technické závadě na motoru ze závodu odstoupit. Se závodem se musel rozloučit i vítěz minulého kola Martin Richards. Britský závodník na Skylinu R32 při přehozu lehce postrčil vůz vedoucího Benedikatse Čirby, který kvůli tomu skončil ve zdi. Ze souboje dvojice německých závodníků pak vyšel lépe Elias Hountondji, který si poradil s Maxem Heidrichem. Slovenský zástupce v poli Roman Kolesár pak nedokázal konkurovat mladému Connoru Shanahanovi, který tak bral postup dále.

Richards a E. Hountondji (@krispypixx)

TOP 16

Jízdy nejlepších šestnácti začaly už za tmy což ještě umocnilo atmosféru celého závodu. Na úvod nezvládl svůj souboj Enver Haskasap, který se přetočil při pronásledování Eliase Hountondjiho, čímž pomohl k postupu do TOP 8 poslednímu německému pilotovi v závodu. Marco Zakouřil narazil v TOP 16 na zkušeného Andriuse Vasiliauskase. Jízdy obou závodníků nebyl úplně čisté a rozhodčí nechali celý souboj opakovat. V druhém battlu Vasiliauskas chyboval, když při vedení trefil zadkem auta zeď a srovnal se. Zakouřil této výhody využil a bezpečnou lead jízdnou si pojistil postup. V dalším battlu Jack Shanahan, jeden z aspirantů na titul, tentokrát nestačil na Adama Zalewského a ten mu tak oplatil porážku z Rigy.

Adam Zalewský (@jordanbutters)

Vyrovnaný battle předvedla dvojice Pawel Korpulinski a Bartosz Stolarski. Jejich souboj se však opakoval a opět oba polští závodníci předvedli podobné jízdy, kdy nakonec rozhodla o něco lepší vedoucí jízda Korpulinského. Kvůli technické závadě motoru se musel se soutěží rozloučit třetí z kvalifikace Tor Arne Kvia a dále se tak dostal Stephen Biagioni. V posledním battlu na sebe narazili Duan McKeever a Benediktas Čirba. Po velice těsným jízdách rozhodčí nedokázali určit vítěze a oba závodníci se tak na start postavili znovu. V druhém střetnutí ale McKeever vůbec nedokázal stínovat jízdu Čirby, což znamenalo vítězství Litevce.

McKeever a Čirba (@choobur)

TOP 8

Z nejlepších osmi se nejprve proti sobě postavili James Dean a Elias Hountondji. Německý pilot svedl s dvojnásobným mistrem FD velice vyrovnaný souboj, ale Deanovi jízdy byly preciznější a ten tak nakonec bral postup. Následoval battle Marca Zakouřila a Connora Shanahana. Český pilot dokázal nejprve mladého Ira agresivně stínovat. Ve vedoucí jízdě Zakouřil sice nepředvedl úplně přesný, zato ale velice rychlý průjezd, který Shanahan nebyl schopný pronásledovat a postup do semifinále si tak vybojoval Zakouřil. Z battlu dvou polských závodníku pak vyšel vítězně Pawel Korpulinski, který zvládl zejména stínování lépe než jeho soupeř Adam Zalewski. Na závěr se proti sobě postavili Benediktas Čirba a Stephen Biagioni. K překvapení všech se Čirba nedokázal při stínování přiblížit k Britskému pilotovi. Biagioni následně předvedl agresivní pronásledování, které i přes řadu korekcí stačilo pro postup.

Pawel Korpulinski (https://www.driftmasters.gp/)

Semifinále

První semifinále slibovalo napínavou podívanou, jelikož se potkali Marco Zakouřil a James Dean. Zakouřil začínající jako stínující jezdec vyrazil do souboje nalepený na dveřích Dean. Bohužel z první zatáčky už vyjela pouze E92 Irského pilota, jelikož Zakouřila zradila technika a to znamenalo postup Deana. V druhém semifinále se představili Pawel Korpulinski a Stephen Biagioni. Oba jezdci předvedli nejprve velice těsný souboj, kdy se ale Korpuliski, jako vedoucí jezdec, dopustil srovnání těsně před cílem. To bylo způsobeno nejspíše technickými problémy, kvůli kterým neodstartoval do druhé jízdy a účast ve finále připadla Biagionimu.

Zakouřil a Overgaard (@jordanbutters)

Finále

Zakouřil bohužel nebyl schopný vyřešit technické problémy a nastoupit tak do souboje o třetí místo. S technickými problémy bojoval i Pawel Korpulinski, kterému se ale nakonec podařilo na start dorazit a průjezdem trati si tak pojistit třetí místo.

Dean a Biagoni (@livingthedriftlife)

Následovalo finále, kde jak Stephen Biagioni, tak James Dean ukázali své řidičské umění a předvedli rychlý a těsný souboj. Své jízdy ale zvládl o něco čistěji Dean a ten se tak poprvé v této sezóně postavil na nejvyšší stupínek v DMEC. Díky tomuto se taky v celkovém bodování posunul na první místo před Duana McKeevera, který vedl bodování od prvního závodu. O celkovém vítězi se tak rozhodne až v posledním závodě v Irsku, který se pojede 21.-22. září.

(zleva) Biagioni, Dean a Korpulinski (https://www.driftmasters.gp/)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. Dean – 328 bodů
2. McKeever – 303 bodů
3. J. Shanahan – 262 bodů
4. Richards – 231 bodů
5. Zalewski – 227 bodů

18. Zakouřil – 140 bodů
26. Reichert – 96 bodů
Kompletní pořadí na zde.

Záznam závodu na RedBull TV a Facebooku (Kvalifikace/TOP 32/TOP 16).

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.