Vyvrcholení největšího evropského šampionátu Drift Masters se stejně jako v minulých letech odehrálo na irském mezinárodním okruhu Mondello Park. Po předešlých kolech už bylo rozhodnuto, že celkové vítězství v šampionátu letos skončí v irských rukách. Na dosah ho ale měla hned trojice jezdců a to loňský šampión James Dean, nováček v DMEC Duan McKeever a letošní mistr Irska Jack Shanahan. Díky tomuto se daly očekávat napínavé souboje až do samého konce.

Kvalifikace
Kvalifikaci, stejně jako následujícím battlům, počasí moc nepřálo. Střídající se krátké a prudké přeháňky měly za následek, že se podmínky na trati neustále měnily. Řada jezdců tak bojovala s tím, aby vůbec dokončila trať a nulové hodnocení z prvních jízd si odnesli např. i favoriti James Dean a Jack Shanahan. Z českých závodníků se nejlépe umístil Marco Zakouřil, který ziskem 78 bodů obsadil 15. místo. I přes kolizi v trénincích a technické problémy během kvalifikace se podařilo dostat do závodu také Michalu Reichertovi. Ten za svůj průjezd obdržel 59 bodů, což znamenalo 29. umístění. S podmínkami na trati si úplně nejlépe dokázal poradil Connor Shanahan, který získal 94 bodů. O bod méně pak obdržel německý závodník Elias Hountondji a trojici nejlepších uzavřel Duan McKeever s 90 body.

TOP 32
Michal Reichert se hned na úvod střetl s v kvalifikaci čtvrtým Torn Arne Kviou. Český pilot dokázal převést velice solidní průjezd. Kopírování ale zvládl lépe Norský závodník, který nakonec získal postup. Hrubé chyby ve svých jízdách předvedli Enver Haskasap a Martin Richards a jejich battle se tak opakoval. Během opakování ale Haskasap nezvládl průjezd první zatáčkou, což vyústilo v tvrdý náraz do bariéry a postup Richardse. Další český pilot v závodě Marco Zakouřil potkal Maxe Heidricha. Německý závodník nastupoval do druhé jízdy s menší výhodou, díky přesnému stínování, ale při vedení se dopustil hrubé chyby a postup bral Zakouřil.

Překvapivě už v TOP 32 skončil zkušený Benediktas Čirba. Ten nezvládl souboj s Irským pilotem Paulem McCarthym. Střetem skončil battle mezi Duanem McKeevrem a Christanem Erlandsonem. Stínují Erlandson přehnal svou agresi a v první zatáčce narazil do vedoucího McKeevra. Irský závodník musel po střetu do depa a po krátké opravě si klidným stínováním pojistil výhru nad Erlandsonem. Velice vyrovnaný souboj se poté odehrál mezi Jackem Shanahanem a Litevcem soutěžícím v irském šampionátu Aurimasem Vaskelisem. Oba předvedli do té doby nejtěsnější souboj a rozhodčí si ho nechali zopakovat. V druhém souboji oba závodníci zopakovali velice agresivní a přesné jízdy, po který rozhodčí rozhodli pro postup Shanahana.

TOP 16
Nejlepší šestnáctka začala velice vyrovnaným soubojem Conora Shanahana s Irským pilotem Lee Scottem, nastupujícím jako divoká karta. Během druhé jízdě ale došlo na Shanahanově voze k technické závadě, což znamenalo konec v soutěži pro vítěze kvalifikace. Rozloučit se soutěží musel i Adam Zalewski, který v souboji s Torn Arne Kviou předvedl několik velikých chyb. Skvělé jízdy i v deštivém počasí předváděl Joe Hountondji, který se dokázal udržet za Martinem Richardsem. V druhé jízdě naopak předvedl až neuvěřitelně rychlý průjezd, který byl nakonec zastaven příliš agresivně stínujícím Richadsem. Postup tak získal Hountondji.

Stejně hezké jízdy předváděl i druhý z bratrů Hountondjiů Elias. Ten opět zvládl velice přesný průjezd trati a stínující Marco Zakouřil ve snaze se přiblížit skončil v hodinách. Po výměně rolí dokázal Zakouřil předvést rychlou vedoucí jízdu. Hountodji se ale za ním zvládl udržet, čím bohužel ukončil tažení českého závodníka v Irsku. Už v TOP 16 se střetla dvojice aspirantů na vítězství v šampionátu Jack Shanahan a Duan McKeever. Shanahan opět velice agresivně a těsně stínoval. Následně přidal velice rychlou vedoucí jízdu, při které nedal McKeevrovi šanci se přiblížit, čímž vyřadil jednoho z konkurentů v boji o titul.

TOP 8
V prvním battlu se proti sobě postavili James Dean a Lee Scott. Dean začínající jako vedoucí pilot, ale tentokrát překročil limity toho, co je možného zvládnout na vodě a hned během nástřelu poslal svůj vůz tvrdě do bariéry. Deanovi se naštěstí nic nestalo, ale taky to bylo to poslední co v této sezóně DMEC předvedl. Po prvních vyrovnaných jízdách si souboj musela zopakovat dvojice Joe Hountondji a Torn Arne Kvia. V opakovaném battlu ukázal německý pilot téměř dokonalé kopírování. Po výměně rolí se Hountondji utrhl stínujícímu Kviovi, který se sice zvládl v druhé části tratě znovu přiblížit, ale postup si zaslouženě odnesl Hountondji.

Svůj souboj zvládl i Elias Hountondji, který si zejména precizním stínováním zajistil postup přes Matta Cartera. TOP 8 se uzavřela soubojem Jacka Shanahana a Andriuse Vasiliauskase. Litevský závodník doslova vletěl na trať a Shanahan měl zpočátku co dělat aby se dotáhl na jeho BMW E92. Irský závodník však stínování zvládl a v druhé jízdě taky předvedl rychlou vedoucí jízdu, kterou se Vasiliauskas snažil velice aktivně stínovat. V druhé zatáčce, ale agresi přehnal a třemi koly se dostal mimo trať, čímž ukončil svůj postup v závodě.

Semifinále
Semifinále odstartoval Joe Hountondji a Lee Scott. Ir se i přes řadu korekcí dokázal udržet za vedoucím Hountondjim a několikrát mu přidal obtisk svého kola na dveře. Do druhé jízdy proto vletěl starší z RedBull Drift Brothers těsně za vedoucím Scottem. Hned v první zatáčce ale došlo do kontaktu, při kterém se Scott přetočil a to znamenalo postup loňského mistra Velké Británie do finále závodu.
V druhém semifinálovém souboji se proti sobě postavili Jack Shanahan a Elias Hountondji. Shanahan opět ukázal, že to na vodě umí a precizním stínováním se udržel těsně za E30 vedoucího Hountondjiho. V druhé jízdě stínující Němec nezvládl průjezd první zatáčkou a musel provést řadu korekcí, aby udržel vůz v driftu. Díky tomu získal Shanahan menší náskok, který sice zvládl Hountondji smazat, ale na postup už to nestačilo.

Finále
O třetí místo se porvali bratři Elias a Joe Hountondji. Oba závodníci předvedli velice rychlé průjezdy, při kterých posouvali už tak neuvěřitelnou hranici toho, co je možné zvládnout na vodě. Třetí místo nakonec bral Elias, zejména díky velkým korekcím, kterých se dopustil Joe během stínování.
Dvojice irských závodníků ve finále pojistila, že na nejvyšší stupínek vystoupá Ir a nebude tak porušena bez přerušení trvající šňůra pouze irských vítězů ve všech oficiální drift soutěží v Irsku. Oba jezdci, Jack Shanahan a Lee Scott, nezklamali a opět předvedli krásné a napínavé souboje. Vítězství nakonec připadlo zkušenějšímu Shanahanovi. Tomu se tak podařilo získat plný bodový zisk, ale už to nestačilo aby překonal James Deana, který se stal podruhé za sebou šampiónem Drift Masters.

Rozhodně se, ale nejednalo o Deanovi jednoznačné vítězství a nelze říct, že by v této sezóně nějak jednoznačně dominovat. Opět spíše rozhodla schopnost Deana a jeho týmu podávat vyrovnané výkony v průběhu celé sezóny. Skvělé výsledky předvedla i dvojice českých závodníků. Marco Zakouřil se blýskl 4. místem v Německu, čímž ukázal, že je schopný i mezi evropskou elitou bojovat o ty nejvyšší umístění. Michal Reichert zase dokázal na každém závodě předvádět úžasnou show a respekt patří jeho týmu za vytrvalost, při řešení různých technických problémů, které je během sezóny zužovaly. Doufám, určitě i jako řada dalších fanoušků, že oba borce uvidíme i v následující sezóně. Celkově se dá o této sezóně DMEC asi bez přehánění říct, že to byla ta nejzajímavější letošní soutěž. Ať už podle seznamu soutěžících jezdců, tak i výběrem různorodých tratí, nebo pro diváka výborným zpracováním vysílání. Sám jsem proto zvědavý, co dalšího budoucí sezóna Drift Masters přinese.

Konečné pořadí šampionátu:
1. Dean – 381 bodů
2. J.Shanahan – 365 bodů
3. McKeever – 341 bodů
4. Kvia – 272 bodů
5. Richards – 268 bodů
…
18. Zakouřil – 176 bodů
22. Reichert – 115 bodů
Kompletní pořadí na zde.
Záznam závodu na RedBull TV a Facebooku (Kvalifikace/TOP 32/TOP 16).