FD 2019: RD1 Long Beach - Závod skupiny PRO

Závod ještě před začátkem poznamenala nehoda Ryana Tuercka v tréninkové jízdě. Tuerck vyvázl v pořádku, ale jeho Toyota GT86 byla ve stavu vyžadující náročnější opravy a do závodu nenastoupil.

Přes TOP32 většina favoritů přešla bez problému, ale našli se i výjimky. Chyboval Justin Pawlak, který při pronásledování poslal svůj vůz až moc rychle do první zatáčky a narazil do před ním jedoucího Aleca Hohnadella. Toho náraz rozhodil, přetočil se a Pawlak znovu boural do S14 Hohnadella. Duel se opakoval, ale po první jízdě musel Hohnadell odstoupit ze závodů kvůli technických problémů. Jízdu si lehce zkomplikoval i James Dean. Ten při pronásledování, co možná nejvíce tlačil na před ním jedoucího Kyla Mohana. V poslední zatáčce do Mohana narazil a způsobil jeho přetočení. Mohan však v první jízdě kvůli technickým problémům ani neinicioval a Dean s trochou štěstí postoupil.

Chris Forsberg a Dirk Stratton (@ChrisForsbergRacing)

V TOP16 byla k vidění řada vyrovnaných soubojů. Slušný výkon předvedl nováček Travis Reeder, bohužel při stínování jeho stará S13 už nestíhala speciálu Pietra Wiecka a jednalo se tak o celkem jednostranný souboj. Technickými problémy byl propleten duel dvou irských závodníků Jamese Deana a Deana Keaneyho. Oba nepředvedli úplně čisté jízdy a následovalo opakování. Jeho začátek předcházela pauza Kearneyho, který bojoval s chlazením svého Dodge Vipera. Úvodní opakovanou jízdu oba jezdci nedokončili. Kearny nezvládl nahození a dostal hodiny. Dean musel zamířit do boxů, jelikož mu správně nefungovalo dávkování nitra. V druhé opakované jízdě pak Dean i s odpojeným nitrem dokázal přesně stínovat Kearneho a vybojoval si postup mezi TOP 8. Smolně vypadl Daijiro Yoshihara, který při iniciaci v souboji s Justinem Pawlakem trefil zadkem auta betonovou zeď a poškodil si zavěšení zadního kola.

Battly nejlepších osmi odstartovali Chris Forsberg a vítěz kvalifikace Matt Field. V první jízdě nepředvedl Forsberg dokonalé stínování a Field měl dobrou šanci postoupit dál. Jenže v druhé zatáčce, při pronásledování Forsberga, ztratila Fieldova Corvetta výkon, čím se dostala mimo stopu a Field měl co dělat, aby zachránil auto před nárazem do stěny. Do dalšího kola se tak posunul Forsberg. V této části závodu se střetli i dva největší rivalové minulé sezóny James Dean a Fredric Assbo. Dean před tímto soubojem pořád řešil problémy s vozem, ale předvedl klasicky perfektní vedoucí jízdu. Aasbo však dokázal za Deanem držet přesně stopu, úhly i velice malou vzdálenost. V druhé jízdě pak stínující Dean chyboval při přehození mezi první a druhou zatáčkou, dostal se mimo stopu, ztratil vzdálenost a o postupujícím tak bylo rozhodnuto.

James Dean a Fredric Aasbo (foto: @OfficialFredricAasbo)

Úvodní jízda semifinále se odehrála mezi Forrestem Wangem a Fredricem Aasbem. Od kvalifikace velice konzistentně a přesně jezdící Wang, tentokrát předvedl trochu opatrnější jízdu, kterou Aasbo chirurgicky přesně stínoval. Jenže i na Aasba dolehly technické problémy a z důvodu prasklé svíčky zapalování úplně odstoupil ze závodu. Druhé semifinále se odehrálo mezi Aurimacem Bakchisem a Chrisem Forsbergem. Začínající jako pronásledující ztratil Forsberg při přehození mezi první a druhou zatáčkou vzdálenost na Bakchise. Tyto ztracené metry se ale za cenu přesné stopy a úhlu podařilo Forsbergovi smazat a v poslední zatáčce už byl zpět vedle dveří Bachisovy S14,5. Bakchis si však v další jízdě vedoucího Forsberga nenechal ujet a precizním stínováním si zajistil postup do finále.

Třetí místo díky lepší pozici z kvalifikace připadlo Forsbergovi. O první se pak poprali Forrest Wang a Aurimac Bakchis. Wang zvolil v první zatáčce při stínování příliš velký úhel, což ho zpomalilo a ztratil vzdálenost na Bakchise. Wang se pokusil tuto chybu smazat, ale už nedokázal přesně kopírovat vedoucího Bakchise. Wangovi se poté ani nepodařila zajet taková perfektní vedoucí jízda, jaké zde předváděl během celého závodu. Bakchis nenechal nic náhodě a trochu opatrně, ale zato přesně dokázal Wanga stínovat, což mu zajistilo výhru v tomto závodě.

(foto: @formulad)

Konečné pořadí:

Odkaz na záznam závodu: https://www.youtube.com/watch?v=bwgm-DlpF-I

Další závod Formula Drift se pojede v sobotu 27. dubna v Orlandu na Floridě.

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.