FD: RD2 Orlando – Závod skupiny PRO

Hned začátek závodu poznamenalo zdržení způsobené nehodou v poslední tréninkové jízdě. Vaughn Gittin Jr. při iniciaci trefil zadní části svého vozu zeď, přišel o rychlost a za ním stínující Ryan Litteral neměl šanci se Mustangu Gittana vyhnout a narazil do něho z druhé strany. Litteral vyšel z této kolize bez výrazného poškození svého vozu, ale Gittin přišel o celé přední zavěšení levého kola. Pro Gittina, který měl startovat hned v druhé jízdě to vypadalo na konečnou, ale jeho tým byl schopný v šibeničním čase vůz zprovoznit a dostat na trať. Gittin se tak mohl postavit proti Deanu Kearnymu a dvojicí přesnějších jízd se byl schopný probojovat dále mezi nejlepších šestnáct.

Gittin po nehodě (foto: www.formulad.com)

Takové štěstí však neměl Matt Coffman, který kvůli technickým problémům do souboje s Jamesem Deanem vůbec nenastoupil. Hvězdným battle předvedla dvojice Jhonnattan Castro a Ken Gushi. Oba jezdci řídící Toyoty GT86 si při stínování viseli na dveřích a nedali si centimetr prostoru. Následovaly opakované jízdy ve kterých Castro i Gushi byli schopni předvést ještě agresivnější a těsnější pronásledování a porotci potřebovali ještě jedno kolo, aby mohli vybrat vítěze. Tím se nakonec stal Gushi, který se v posledním battlu sice při stínování nedržel úplně blízko za Castrem, jenže Castro měl při svém kopírování několik velkých korekcí a musel se tak po těchto šesti obdivuhodných jízdách se soutěží rozloučit.

Castro a Gushi (foto: www.formulad.com)

Nejlepších šestnáct

V TOP 16 ze soutěže vypadl Fredric Aasbo, který se střetl s Vaughn Gittin Jr. Oba převedli vyrovnané jízdy a následovalo opakování, ze kterého zaslouženě odešel vítězně Gittin. Smůlu měl Alex Heilbrunn, kterému se při stínování Justina Pawlaka poškodilo řízení a nedojel celou jízdu. Závadu stihl do další souboje opravit, ale Pawlak už nenechal nic náhodě a bezpečnou jízdou si zajistil postup dále.

Gittin a Aasbo (foto: www.formulad.com)

Nešťastně vypadl také James Dean v battlu s Chrisem Forsbergem. Dean se snažil po rozjedu držet blízko Forsberga, který ale prudkým nahozením trefil přední část Deanova vozu. Irský jezdec tak začal pronásledovat Forsbergova Nissana 370Z až od konce první zatáčky. Této výhody Forsberg využil a klidnou jízdou si pohlídal postup. Až dechberoucí stínování předvedl Mike Essa proti Piotru Wiecekovi. Polského závodníka po celou dobu tlačil a nenechal si odjet ani o metr. Ve své vedoucí jízdě to však s agresí přehnal a hned po nahození trefil zeď a závod tak pro něho skončil.

Velká osmička

Další skupinu soubojů začala dvojice Vaughn Gittin Jr. a Forrest Wang. Gittin, který od úvodní nehody převáděl jednu perfektní jízdu za druhou, nedal Wangovi, celkově druhému z předešlého závodu, šanci a posunul se do semifinále. Těsný souboj předvedl další jezdec řídíc Ford Mustang Chelsea Denofa proti Piotru Wiecekovi. Denofa předvedl v první jízdě nekompromisní pronásledování a ve vedoucí jízdě dokázal Wiecekovi na začátku ujet. Wiecek dokázal Denofu přesně kopírovat a zároveň stáhnout tuto ztrátu, tak že končil nalepený na dveřích Denofy. Souboj se opakoval a obě jízdy proběhy ve velice podobném duchu, kdy ale porotci tentokrát rozhodli pro postup Denofy.

Wiecek a Denofa (foto: www.formulad.com)

Semifinále

V prvním semifinále se střetl Vaugn Gittin Jr. s Aurimacem Bakchisem. Rozjetý Gittin nejprve zvládl přesně a těsně stínovat vedoucího Bakchise. Pak přidal dokonalou vedoucí jízdu, kterou Aurimac, přezdívaný „Odi“, dokázal zpočátku kopírovat, ale po přehozu následovala korekce a ztráta vzdálenosti na Gittina. Porotci se ale nemohli rozhodnout a nechali závodníky zajet opakované jízdy. V těch Gittin i Bakchis předvedli téměř stejný výkon, a tak se celý battle konal ještě jednou. V tom se tentokrát podařilo „Odimu“ dokonale trefit jízdu vedoucího Gittina a zajistit si tak postup do finále.

Bakchis a Gittin (foto: @robgoodwinphotos)

Další adrenalinový souboj se čekal od semifinále mezi Chrisem Forsbergem a Chelseam Denofou. V první jízdě tomu tak bylo. Denofa sice zpočátku Forsbergovi ujel, ten ale dokázal tuto ztrátu stáhnout a dostat svůj Nissan 370Z těsně za Mustanga Denofy. V další jízdě celý den atraktivně a agresivně driftující Denofa naneštěstí trefil hned při iniciací zeď a s postup do finále slavil Forsberg.

Denofa a Forsberg (foto: www.formulad.com)

Finálový battle

Díky lepšímu výsledku v kvalifikaci připadlo třetí místo Chelsemu Denofovi před Vaughn Gittin Jr. Finále pak bohužel žádný napínavý souboj nenabídlo. Bakchisovi se podařilo ve vedoucí jízdě hned ze začátku ujet a stínující Forberg tuto ztrátu už nedokázal stáhnou. Během jízdy přišel Forsberg zároveň o jednu ze zadních pneumatik a z dalšího souboje odstoupil. Druhé vítězství v řadě tak slavil Aurimac „Odi“ Bakchis.

(zleva) Denofa, Bakchis a Forsberg (foto: www.formulad.com)

Výsledky:

Pořadí v šampionátu:

  1. Bakchis – 206 bodů
  2. Forsberg – 150 bodů
  3. Wang – 134 bodů
  4. Wiecek – 104 bodů

Celkové pořadí šampionátu najdete zde. Záznam závodu s českým komentářem část 1. a část 2., a s anglickým komentářem na Youtube.

Další závod se pojede za dva týdny 9. – 11. května na okruhu v Atlantě.

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.