FD: RD5 Monroe - hlavní závod

V nedělních ranních hodinách našeho času se na druhé straně světa konal další závod série Formula Drift. Krásné počasí, rychlá trať a světoví jezdci. Prostě bylo na co koukat.

TOP 32

Souboje nejlepších třiceti dvou začaly volným průjezdem Piotra Wiecka, který tak postoupil ihned do TOP 16. Stejným způsobem pak postoupil i jeho týmový kolega James Dean. Vyrovnaný souboj předvedli Dean Kearney a Mike Essa. Poměrem 2:1 se nakonec z postupu radoval mistr FD z roku 2013 Essa. Opakovat se musel battle mezi Mattem Fieldem a Forrestem Wangem, kdy ani jeden z jezdců nepředvedl zrovna dokonalý výkon. V opakovaném souboji se Field vyvaroval chyb a nakonec bral vítězství. Pro Jhonattana Castra skončil závod nárazem do zdi za který mohlo poškození řízení. Postup tak získal jeho soupeř Dylan Hughes.

Kearney a Essa (foto: @larry_chen_foto)

Srážkou skončil poslední souboj TOP 32 mezi Jeffem Jones a Chrisem Forsbergem. Jones, jedoucí stejně jako Forsberg na Nissanu 370Z, přehnal svou agresi při stínování a zboku narazil do vedoucího Forsberga, čímž mu zajisti postup do další fáze závodu. Kazuya Taguchi nezvládl battle s místním rodákem Mattem Coffmanem a Travis Reeder, jedoucí opět ve své staré S13, dokázal postoupit přes Ryana Litterala. Další souboje žádné překvapení nepřinesly. Daijiro Yoshihara, Aurimac Bakchis, Ken Gushi, Vaugnh Gitting Jr., Fredric Aasbo, Chelsea Denofa i Ryan Tuerck nedali svým soupeřům šanci a zajistili si účast v nejlepší šestnáctce.

Forsberg a Jones po srážce (foto: http://www.formulad.com)

Nejlepších šestnáct

Po představení jezdců odstartoval souboje Piotr Wiecek a Matt Coffman. Coffman předvedl slušné stínování, ale při své vedoucí jízdě vyjel mimo trať a vítězství tak bral Wiecek. V dalším battlu dokázal Mike Essa bez problému postoupit přes Travise Reedra. Napínavý souboj se odehrál mezi Daijirem Yoshiharou a Aurimacem Bakcisem. Vítěz prvních dvou závodů Bakchis, ale na japonského veterána nestačil a z postupu se radoval Yoshihara. Opakovat se musel battle mezi Gushim a Gittnem. V opakovaném souboji pak oba jezdci udělali velké chyby a po složitém rozhodování nakonec postoupil Gushi.

Bakchis a Yoshihara (foto: http://www.formulad.com)

Už v TOP 16 se setkali dva největší rivalové minulé sezóny, Dean a Aasbo. Oba jezdci předvedli velice vyrovnaný souboj, ale po projetí cílem narazil Aasbo do vedoucího Deana. Největší poškození odneslo levé přední zavěšení kola Aasbovy Corolly. To se následně podařilo jeho týmu opravit 8 sekund před vypršením časového limitu a Aasbo mohl nastoupit do druhé jízdy. Díky celkově vyrovnanějším jízdám se z postupu nakonec radoval Dean. Následoval týmový souboj Matta Fielda a Justina Pawlak, ze kterého vyšel lépe řidič Mustangu Pawlak. Překvapením bylo těsné postoupení postoupení nováčka Hughese přes vítěze minulého závodu Tuercka. Poslední battle se odehrál mezi Denofou a Forsbergem. Denofa se ale ve své stíhací jízdě přetočil a postup tak připadl Forsbergovi.

Aasbo po nehodě (foto: http://www.formulad.com)

TOP 8

Velká osmička začala battlem Piotra Wieceka s Mikem Essou. Polský závodník opět předvedl velice agresivní a bezkonkurenční stínování, kterým si vybojoval účast v semifinále. V následující souboji se střetla dvojice japonských závodníků Daijiro Yoshihara a Ken Gushi. Oba ukázali velice vyrovnané jízdy a souboj se tak opakoval. V něm ale své šance na postup pohřbil Gushi, který zvolil příliš širokou stopu a vyjel mimo trať. James Dean v TOP 8 narazil na Justina Pawlaka. Těsný souboj ale ovlivnila technická závada na Pawlakově Mustangu, díky které tak bral postup Dean. V posledním battlu se pak utkali nováček Hughes a veterán Forsberg. Hughes ale tentokrát nepředvedl nejlepší stínování a ve vedoucí jízdě se přetočil, což znamenalo jasný postup pro Forsberga. Pro Hughese se ale jedná o jeho zatím nejlepší výsledek v jeho první sezóně.

Dylan Hughes (foto: http://www.formulad.com)

Semifinále

V prvním battlu se utkali Piotr Wiecek a Daijiro Yoshihara. „Candy man“, jak se Wiecekovi přezdívá, však pokračovalo ve své vítězné krasojízdě a snadno si tak vybojoval svou první účast ve finále FD v této sezóně. V druhém semifinále na sebe narazili James Dean a Chris Forsberg. Jednalo se velmi vyrovnaný souboj. Forsberg se ale ve své vedoucí jízdě dostal dvěma koly mimo trať, což anulovalo celý jeho průjezd a do finále tak postoupil druhý jezdec Worthouse drift teamu.

Dean a Forsberg (foto: http://www.formulad.com)

Finále

Třetí místo díky lepšímu výsledku z kvalifikace připadlo Daijiru Yoshiharovi. Finále pak představovalo souboj jedněch z nejlepších jezdců současnosti. Piotr Wiecek ve vedoucí pozici předvedl opět velmi přesný průjezd. James Dean se ale za ním dokázal udržet a neustále vyvíjel tlak až při jednom přehozu přišel o světlo a poškodil si přední nárazník. Po výměně rolí se Wiecek, tak jako celý závod, celý průjezd držel velice těsně vedoucího Deana a několikrát mu pneumatikou označkoval dveře. Battle skončil remízou a následovalo očekávané opakování.

Wiecek a Dean (foto: http://www.formulad.com)

Do toto ale Dean málem nenastoupil kvůli poškozenému řízení. Závadu se však podařilo 3 sekundy před vypršením časového limitu vyřešit, díky čemuž jsme mohli vidět další dvojice velice těsných a vyrovnaných jízd. Po těch už měli rozhodčí konečný výsledek, kdy dalo by se říct stylem start-cíl (Wiecek vyhrál kvalifikaci) se podařilo ovládnout závod v Monroe Piotru Wiecekovi.

(zleva) Dean, Wieck a Yoshihara (foto: http://www.formulad.com)

Díky tomu, že řada pilotů na prvních příčkách v bodování vypadla již v TOP 16 a TOP 8 se celé pořadí srovnalo a můžeme tak ještě očekávat napínavý souboj o celkové prvenství v šampionátu. Šestý závod se pak bude konat v St. Louise 8. – 10. srpna.

Průběžné pořadí šampionátu:

1. Aasbo – 328 bodů
2. Bakchis – 326 bodů
3. Wiecek – 312 bodů
4. Dean – 306 bodů
5. Forsberg – 302 bodů

Kompletní pořadí na zde.

Záznam závodu na Youtube (TOP 32/TOP 16) a Facebooku (TOP 32/TOP 16).

Petr Dostalík

Petr Dostalík

Fanoušek veškerého motorsportu a tvůrce článků zejména o dění v zahraničí.