Michal Helebrandt - závodník týmu NORISKNODRIFT

Datum narození: 26.12.2002
Auto: BMW E46 // E36
Motor: M62b44, 4.4i V8 // M50b25, 2,5i
Kategorie: STREET+
Startovní číslo: 771

Ahoj Míšo,
i když momentální situace není příznivá a školy jsou zavřené, využíváš toho, že máš „volno“?

Ahoj!
V této době, kdy nechodím do školy a vlastně ani na praxi, tak trávím celé dny v dílně a dělám na autech, co se dá.

Pojď se nám jenom rychle představit pro ty, kteří tě ještě neznají 🙂 ..

Jmenuji se Michal Helebrandt, bydlím v České Lípě, což jsou jenom 4 km od autodromu v Sosnové.

Studuji obor Automechanik, jsem ve 3.ročníku a pokud to Covidový stav dovolí, tak budu dělat závěrečné zkoušky a také konečně dodělám v rámci školy řidičák.

Není neobvyklé, že většina kluků má motor-sport v lásce. Ale proč zrovna drift? Kdy a jak jsi k němu vlastně přišel?

K motor-sportu jsem se dostal už v 10. měsíci, když jsem se naučil chodit a táta mě začal brát na různé druhy Motoristického sportu (Motokáry, Rallye, Rallye cross, Trucky, atd…) 🙂
Nejvíce se mi právě zalíbil drift díky stylu jízdy, kouře a vůni spálených pneumatik.

Poprvé jsem ho zažil na autodromu v Sosnové, kde se začínalo jezdit CDS a v roce 2014, když se jel závod Drift Allstars. Brácha si v té době pořídil své první BMW E36 a začal zkoušet jízdu bokem, pomáhal jsem mu a jezdil s ním.

V roce 2015 jsem se jel s tátou a bratrem podívat na King of Europe. Závod byl super, bylo to úplně něco jiného než u nás.

V tom samém roce jsme si pořídili BMW E36 2.5i, na kterém jsem se učil dělat, ale bohužel nebylo kde jezdit. Navíc byla karoserie ve špatném stavu a auto tak nebylo bezpečné. Takže se nakonec prodalo a v roce 2017 jsme koupili opět BMW E36 2.5, se kterým jsem začal v roce 2019 závodit.

Bavilo tě před jízdou bokem i něco jiného?

Jak už jsem odpovídal v předešlých otázkách, nejvíce mě bavilo jezdit na závody a také opravovat auta, kromě toho jsem rád jezdil i na kole nebo jsem hrál závodní hry.

Co se týče CDS, první závod jsi měl minulý rok v březnu. Jak to celé probíhalo?

V listopadu roku 2018 jsem jel svůj první a také jediný trénink před mým prvním závodem. Přes zimu se auto předělalo, polepilo a v březnu jsem jel hned na první závod Gymkhany, který se jel v Panenském Týnci.

Celý den jsem byl napjatý, přece jenom to byl první závod. Také tam bylo i dost dalších jezdců, tím pádem moc času na trénink nezbylo, jel jsem celkem 6 tréninkových jízd a auto fungovalo super. Když se jel závod, tak jsem hodně znervózněl a nedokázal jsem správně projet trať.

Na závodě jsem se umístil na 14. místě.

Co tvá rodina? Jak vnímá tvoji lásku k driftu?

Moje rodina mě velmi podporuje. Nejdřív se mnou jezdil na závody jen táta a brácha Lukáš, který vlastně založil náš team NORISKNODRIFT, ale drifty si zamilovala i mamka se ségrou Valentinou, takže když mají čas a nejsou zrovna na Pole Dance, který dělá závodně moje sestra, jezdí na závody s námi.

Přiměla tě ke koupi BMW finanční stránka věci nebo to byla srdeční záležitost?

BMW mi přirostlo k srdci, jak vzhledově, tak funkčností a jednoduchostí.

Momentálně si stavím BMW E30 na denní ježdění.

Vzhledem k okolnostem nikdo z nás neví, kdy se znovu začne jezdit, ale i přes to, plánuješ nějaké změny na svém autě?

Letos máme v plánu vyměnit podvozek za D2 racing a nainstalovat rejdový kit Wisefab, jinak auto necháme tak, jak letos bylo.

Tak nám pojď říct, co za káru to vlastně máš 🙂

Mám BMW E46 s motorem M62b44, 4.4i V8, měl by mít okolo 300HP a 440Nm. Na autě je laminátový bodykit M3 CSL. Podvozek Maxspeedingrods, rejdový kit MA-BO.

V autě jsou sportovní sedačky Sparco evo 2, sportovní volant, bezpečnostní rám, hydraulická ruční brzda a hasící systém.

Máš nějaký cíl, který by sis rád ve světě motor-sportu splnil?

Asi jako každý závodník bych chtěl jednou jezdit mimo Českou republiku, jako například King of Europe, Drift Masters, atd.

…a klidně se stát Mistrem Evropy a světa 🙂

Bez dobrého týmu se jen těžko funguje. Z koho se skládá ten tvůj?

Hlavně z rodiny a blízkých kamarádů. Brácha Lukáš se stará o grafiku, merch, videa, focení, e-shop, stránky. Táta Michal je mým nejlepším parťákem a sponzorem, bez kterého by team jen tak nefungoval. Mamka a ségra se starají o merch, focení a o catering.

A náš kamarád Libor mi dělá skvělého spottera a mechanika. Jsme prostě skvělý team a držíme při sobě.

Jaký typ pneu používáš?

Letošní sezónu jsem začal jezdit na pneumatikách VALINO a jsem maximálně spokojený.

Otázka na konec: Co bys vzkázal těm, kteří by chtěli začít jezdit?

Všem, co by to chtěli zkusit, bych chtěl jen říct, aby se toho nebáli, šli do toho a začali si plnit své drifterské sny 🙂

Pampeliška

Pampeliška

Jsem srdcem i duší hudebník, spisovatel a maminka. Kromě jiného čokoládofil milujicí gumové medvídky, i když je mi líto je jíst 😅 ... Jestli se chceš se mnou bavit, dej mi čokoládu