Petr Týbl

Datum narození: 13.5.1981
Auto: Nissan S14 200sx kouki
Motor:  LSA 6,2 s kompresor – 560HP a 750Nm
Kategorie: Semi-Pro
Startovní číslo: 86

Co tě přivedlo k driftu?

Přitahují mě individuální úpravy motorů a motocyklů a dnes už i aut. Už od dětských let mě bavilo jezdit bokem. Jako malý kluk jsem na kole vždy vyrazil v zimě a užíval si to.
K pořádnému driftu mě vlastně nakonec dostala moje Corolla AE86, která k tomu je nějak tak předurčená, začal jsem jí upravovat nějak tak bez cíle a nakonec se s ní dá docela slušně letět bokem a zatopit silnějším vozům. Byla tak zrezlá že propadávaly pružiny uložením, tak jsem koupil za pár drobných pružiny, nějaký tlumiče spočítal si jejich tuhost a podle Japonských webů jsem udělal podobný setup jako Japan touge AE86. Přivařil jsem jiné domečky tlumičů na origo těhlice a za pár korun bylo.. A tím to vlastně začalo. Postupem času jsem našetřil a koupil BC Racing podvozek.

Od kolika let driftuješ?

Začal jsem driftovat v roce 2011 (To mě bylo 29let) pár prvních boků bylo v Hachi s 1,6kou 130HP, pak jsem swapnul Blacktop 1,6 se čtyrklapkou (165HP) to je nejkrásnější projev motoru, pak jsme pořídily Rotachi kde byl implantován Wankel, tohle auto postavil původně Jarda Pek. Rotachi jsem přenechal kolegovi a doladil mou hachi a blacktop jsem nahradil motorem F20C z S2000.. A tím začal JZD tým, název je odvozen od stylu, kterým auta stavím, hlavně v jakých podmínkách. Vše je vyrobeno takřka na koleni. Na mém JZD dvorečku.

Jaký je tvůj nejlepší zážitek?

S driftem mám spoustu krásných zážitků, hlavně ty začátky. Mezi ně patří i nakropená Sosnová, hodně jsem si užil závod na polygonu v Mostě, kde mě bohužel zklamal diferenciál.
Určitě ale přikládám své nejlepší zážitky jiným věcem než je driftování. Mezi jeden z mých velkých zážitků patří lednový motosraz a kempování na sněhu v Bavorských lesích, závodění na mopedu Stadion S11 a jeho urputné úpravy. A všechny chvíle s mou manželkou Zuzkou a mýma  kamrádama. Bez Zuzky a bez podpory kamarádů bych tohle všechno nikdy nezvládl.

Jaká byla tvoje největší komplikace?

Komplikace je potřeba co nejmazanější cestou překonat. Komplikace jsou od toho, aby se řešily..

Jaký je tvůj cíl?

Můj cíl v Driftech je jezdit hlavně pro diváky. Což znamená se dostávat pravidelně do Battllů. Budu se snažit o nějaký pohár ve skupině Semi-pro. Letos první rok pracuji na spolupráci s firmou MEGAMOTO – Megalevnepneu.cz a WYMA Europe s.r.o.

Co bys na driftu chtěl vylepšit?

Chtěl bych aby se netočilo vše jen kolem peněz, ale to je nemožné, takže nic vylepšit nenavrhuji. 😀 Přivítal bych menší nákladovost pro jezdce.

Jaké máš plány na sezonu 2017?

Na sezonu 2017 dokončuji (Hnissana) -> Nissan S14 s motorem LSA přeplňovaným kompresorem. Můj plán je ukázat maličko jinou techniku než je v ČR běžné. Stejně tak jako se to povedlo ukázat s mou Hachi a točivou atmosférickou motorizací. Nikdo nečekal že JZD bude urputně bojovat s nasraným atmosferickým 2.0 litrovým motorem dorážejícím stále na omezovač.. A doufám že se to divákům a fanouškům líbilo a že se kompresorová GM – LSA 6,2 také zalíbí..

Informace o aktuálním autě

Aktuální je stále ve fází vývoje -> Nissan S14 200SX kouki, implantoval jsem do něj motor LSA 6,2 s kompresorem – 560HP a 750Nm, motor je připravený ještě na větší výkon, ale zatím tohle na starých gumách postačí.
Převodovka TREMEC T56, seriové upravené těhlice, lehce převařené pro zvýšení rejdů, montovaný rám, řídící jednotka je original GM, kterou jsem hacknul přes rozhraní HPtunners. Jednotka je teď plně laditelná. Američani k tomu mají velikou zásobu informací. Nějaké základy mám s laděním motorek, tak se celkem úspěšně seznamuji s tímto rozhraním. A také mi k tomu pár lidí pomohlo. Samozřejmostí je hydro ručka, skořepinové sedačky, podvozek atd..
Mám tam větší brzdy K-Sport vpředu a vzadu jsou brzy ze Skylina.

Jak získáváš finance na drift?

Na drift všechny potřebné peníze vydělávám prací. Přiznávám že je to náročné vše utáhnout a dělat na autech. Velikou výhodou je že si vše zvládám poskládat sám. Což mi ušetří spoustu peněz.

Jezdil si někdy ještě něco jiného než drift? po případě co by si chtěl někdy zkusit?

Zkoušel jsem nějaký slalom, ale tam mě to pořád jen jezdilo bokem a ztrácel jsem tím čas, ale divákům se to líbilo. Jezdím a jezdit budu závod Race of Champions – upravených mopedů Stadion S11. Můj jezdí 105km/h na methanol. Cíl je 120km/h Silně upravený motor, s malou životností…. A spoustu hodin práce.. Úpravy motorek mi přinesli hodně zkušeností.
Jinak žádné závody na vysoké úrovni jsem nikdy nejezdil.

Odjel jsi celou sezónu?

Celou sezónu jsem neodjel, neboť na to nebyly finance a čas.

Historie aut

Mimo spousty motorek, které teď trošku zanedbávám.
Po prvním autě Škada 1000MB, pak Škoda 100, pak 3x Fiat 850, pak Forman najeto 500 000km, Audi 80. A několik jiných vraků.
Poté přišla Toyota Corolla AE86, kterou si určitě nechám. Je to nejzábavnější auto, které jsem kdy řídil. Neříkám že je nejlepší ale nejzábavnější pro mě je, je to takzvaně analogové řízení, žádný posilovač, auto Vám dává tolik informaci co se děje na vozovce. Je znát každá nerovnost a změna povrchu. Je to velice jednoduché auto a to ho dělá dokonalé. V jednoduchosti je zkrátka síla.
Loni jsem začal stavět Cressidu RX30, do které mám v plánu dát upravený LS motor o objemu 8 200ccm. Jen motor je projekt sám o sobě. Na autě je spousta práce. Motor i auto jsou ve fázi rozpracovanosti. Proto jsem se rozhodl jít (zatím) cestou Nissan, ale to neznamená že Cressida neožije. Nissana jednoho dne plánuju prodat a dokončit Cressidu. Hlavně proto že chci jezdit pro diváky a ukázat zase něco jiného. Chtěl bych poděkovat kamarádovi Romanovi co mi s Cressidou a jinými projekty hodně pomohl.

Kolik máš pohárů?

Pohárů mám celkem asi 7, některé z nich jsou z moped akcí, většina je hlavně z Gymkhany, na kterou je Hachina jak stvořená. Za sezonu 2015 jsem získal titul 1.Vicemistr v kategorii Gymkhana.
Za rok 2016 je můj největší úspěch 2. Místo ze Sosnové, kde jsem se probojoval kvalifikací jízdou jen na jedné pneu.. Druhá to nevydržela. Jel jsem na pneu R13 Matador MP12, které soused vyhodil, neboť byli ve stádiu značné spuchřelosti a na jeho felicii už to bylo o život.. Mě vybojovali ještě pohár.

Chtěl bys něco vzkázat?

Chtěl bych vzkázat aby všichni co se něčemu věnují pamatovali že to děláme hlavně pro zábavu. A aby nevzdávali své cíle. Keep drifting fun!!!

Jarda Šebesta

Jarda Šebesta

Pokud máte nějaký nápad jak články vylepšit, po případě co by vás o drifterech zajímalo tak mě prosím kontaktujte na emailové adrese: jarda@driftlife.cz Pokud jsi drifter a chtěl by