Vše o driftu, část 1. - Jak k driftingu svět přišel?

Většina z Vás určitě ví, kde se zrodil drift. Ano, Japonsko je rodná země driftu, a právě zde vznikla tato celosvětově oblíbená automobilová disciplína.

Všechno to začalo v polovině 60. let v Japonských horách, kde se pořádaly ilegální závody (tzv. Touge). Šlo převážně o to, dostat se z bodu A do bodu B za co nejkratší čas.

Jezdily se tyto 3 disciplíny:

Cat and mouse / Sudden death

Na startu stojí 2 auta, téměř nárazník na nárazník. Pokud se v cíli mezera mezi auty zvětší, vyhrává auto, které jelo první, pokud zmenší, vyhrává druhé. Pokud se jedno z aut přetočí, nebo vybourá, kolo automaticky vyhrává protivník. Po dojetí do cíle si auta vymění pozici a jede se znovu, dokud jedno z aut nevyhraje 2x v řadě.

Grip gambler

Na startu stojí libovolný počet aut za sebou, zpravidla platí, kdo má nejmenší výkon, jede první. Kdo první dojede do cíle, vyhrál.

Time Attack / Ghost battle

V této disciplíně se jezdí pouze po jednom, kdo bude na daném úseku mít nejlepší čas, vyhrál.

Původně drift sloužil na touge jako blokování oponenta v zatáčkách, později se do toho přidalo pár rally prvků, aby byl průjezd zatáčkou co nejrychlejší a nejefektivnější.

V sedmdesátých letech se začal drift používat v závodech jako např. All Japan Touring Car Championship, kde ho začal používat Kunimitsu Takahashi, který byl legendou v motocyklových závodech. Kunimitsu byl slavný tím, že protínal apex (místo v zatáčce, kde je auto nejblíže jejímu vnitřku) ve vysoké rychlosti, pak driftem projel zatáčku a zachoval si tak velkou rychlost na jejím konci. Poté co začínali jezdit driftem i další profesionální závodníci, začal se drift rozšiřovat také do ulic.

Časem si této techniky všiml také pouliční závodník Keiichi Tsuchiya (dnes známý jako Drift King), který začal v roce 1977 tuto techniku trénovat v horách na úzkých silnicích a získal si tak rychle velký obdiv. Později podepsal spolupráci s několika závodními a tuning magazíny, a v roce 1987 vyšlo video s jeho drift technikami, známé jako Pluspy.

Pluspy mělo ohromný úspěch, a v roce 1988 pořádají první závod tvořen speciálně pro drifting.

Jeden z prvních závodů mimo Japonsko se konal v Americe, přesněji v Kalifornii, pořádal ho japonský časopis a společnost Option, poté se neskutečnou rychlostí dostal drift do Severní Ameriky, Evropy a Austrálie.

Jeden z prvních závodů v Evropě se konal roku 2002 v Turwestonu.

Pokračování příště…

Driftlife CZ
Drift je naše vášeň a život! Tvoříme obsah pro všechny fanoušky a jezdce, kteří propadli driftu stejně jako my :)